روش مطالعه صحیح را در ردگزینه بیاموزید

یکی از مهترین و پرکاربردی ترین موضوعات والبته یکی از پرتکرار ترین سوالات دانش آموزان در حوزه کنکور سراسری، راجع به مطالعه و انواع روش های آن است.

به طور مثال دانش آموز میپرسد که چگونه درس زیست یا ریاضی را بخوانم یا حتی چقدر بخوانم و این همیشه سوالی مهم و حیاتی بوده !!

در حوزه کنکور سراسری، روش مطالعه برای دانش آموز مثل یک مسیری است که مسافری برای رسیدن به مقصد انتخاب میکند و اگر این مسیر اشتباه باشد، مسافر هرگز به مقصد خود نخواهد رسید؛ البته بعضی ها هم مسیر دور تر را به اشتباه انتخاب میکنند که باعث گرفتاری به سختی های زیاد  و خستگی بیش از حد خواهد شد !!

اگر بخواهیم از یک زاویه دیگر و شاید متفاوت به این مطلب نگاه کنیم و اهمیت پیدا کردن روش مطالعه صحیح را بیان کنیم میتوانیم به این موضوع اشاره کنیم که شخصیت انسان از حوزه های مختلفی تشکیل شده و این شخصیت ممکن است در حوزه متفاوت باشد مثل شخصیت اجتماعی و یا شخصیت اقتصادی یا … . یکی از حوزه های شخصیتی که در دانش آموزان و افرادی تحصیل میکنند جایگاه مهمتری دارد؛  شخصیت مطالعاتی یا استایل مطالعاتی است و هر شخصی شیوه مختص خود که غالبا از کلاس اول دبستان با آن خو گرفته را در این حوزه پیش میگیرد حتی به غلط !!

حتما این جمله را شنیده اید که میگویند شخصیت نوجوان مثل موم است و به هر صورتی که شکل داده شود به همان صورت ثابت میشود و منظور بیشتر شخصیت اخلاقی است، اما استایل مطالعاتی دانش آموزان هم دقیقا به همین شکل است و از همان ابتدای مواجه با کتاب شکل میگیرد و در ایران متاسفانه این بُعد از رفتار در دانش آموزان ما به اشتباه و سلیقه ای شکل میگیرد و اغلب دانش آموزان تا دوران دبیرستان و کنکور در پی یافتن روش صحیح آن نیستند.

وقتی که فردی رفتاری را آموخت و آن را طولانی مدت انجام داد، این رفتار تبدیل به عادت در آن فرد شده و ترک آن سخت و دشوار خواهد بود. متاسفانه خیلی از دانش آموزان ما حتی بعد از ورود به دبیرستان و تا پایه یازدهم به فکر کنکور و آموختن شیوه درست و اصولی مطالعه نیستند و به علت کمبود وقت تا کنکور، اهمیت مسیر درست مطالعه چند برابر میشود !!

وقتی دانش آموزی در دوران دبیرستان و مخصوصا پایه یازدهم و دوازدهم به اشتباه راه و روش غلطی را در رابطه با مطالعه پیش بگیرد که این میتواند همان راه غلط سال های پیشین یا روشی جدید باشد ، به این روش عادت کرده و تمام فعالیت های جانبی آن بر اساس آن شکل میگیرد و اگر دانش آموز بعد از چند ماه هم بخواهد روش صحیح را پیش بگیرد ، متاسفانه باید زمان زیادی را فقط صرف ترک روش گذشته کند و این زمان دانش آموز که حکم طلا را دارد بی جهت تلف خواهد کرد؛ پس بهتر است که دانش آموزان از همان سال های ابتدایی دبیرستان به فکر آموختن راه های درست مطالعه بر اساس شخصیت و روحیه خود باشند تا بتوانند به بهترین شکل روش مطالعاتی خودشان را کشف و از آن استفاده کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *